Pagrindinis akių tyrimas – tai regėjimo aštrumo patikrinimas į tolį ir į trumpą atstumą. Šiuo testu įvertinamas tinklainės gebėjimas atskirti artimajame lauke esančius ženklus, tiek esančius didesniu (5 m), tiek mažesniu (30 cm – atstumas, kuriuo reikia skaityti) atstumu.

https://www.silutesnaujienos.lt/lt/klausos-sutrikimu-priezastys-ir-reabilitacija/

Regėjimo aštrumui tikrinti naudojama Sneleno lentelė, kurioje yra optotipai, t. y. skirtingo dydžio ženklai. Atliekant tolimojo testo testą lentoje yra 11 eilučių simbolių, o kiekviena paskesnė optotipų eilutė yra mažesnė. Paciento užduotis – perskaityti mažiausią matomą ženklų eilutę, paprastai raides arba skaičius. Artimojo matymo teste naudojamos lentelės vaizduoja trumpas teksto ištraukas – kiekviena sekanti ištrauka yra didesnio dydžio. Regėjimo aštrumas tikrinamas kiekvienai akiai atskirai, todėl atliekant testą viena akis uždengiama, tačiau visą laiką turi likti atvira. Paprastai tai yra nemokamas akių patikrinimas, taip pat akinių ar kontaktinių lęšių parinkimas ir pritaikymas.

Kas yra indikacija atlikti akių tyrimą? Pagrindinis akių patikrinimas paprastai atliekamas kaip prevencinė priemonė mokyklinio amžiaus vaikams, tačiau kartais jis taip pat būtinas siekiant įvertinti darbuotojų sveikatą ir darbingumą. Akių tyrimas paprastai atliekamas, kai pacientas praneša apie pablogėjusį regėjimą arba netolygiai matančius mokinius. Reguliariai tirti regos nervą būtina žmonėms, vartojantiems vaistus, galinčius pažeisti regos nervą, išsėtine skleroze sergantiems pacientams ir žmonėms, patyrusiems galvos traumą.

Akių tyrimas: regos aštrumas

Kiekvienam kada nors gyvenime teko atlikti akių tyrimą, kurio metu reikia perskaityti specialioje lentelėje esančias raides. Šį testą reguliariai atlieka mokyklų slaugytojos, bendrosios praktikos gydytojai ir profesinės sveikatos klinikų gydytojai. Regėjimo aštrumo tyrimas atliekamas dviem etapais: į tolį ir į arti. Testuojamo asmens paprašoma užsidengti vieną akį ir perskaityti ant sienos esančioje lentoje esančius ženklus. Tada uždengiama kita akis ir visa procedūra kartojama. Tai gana greitas testas, tačiau nėra labai tikslus, nes juo galima nustatyti tik apytikslį aštrumo lygį.

  1. Regėjimo aštrumo testas iš tolo: skaitomos raidės ir skaičiai lentoje maždaug 5-6 metrų atstumu.
  2. Trumparegystės testas: skaitomi simboliai lentoje iš artimo atstumo, maždaug 30 cm.

Atlikus tyrimą galima savo nuožiūra įvertinti regėjimą. Pagal specialią klasifikaciją regėjimas gali būti toks: normalus, beveik normalus, šiek tiek neryškus, vidutiniškai neryškus, labai neryškus, visiškai aklas.

Kompiuterinis akių tyrimas

Savirefraktometrija, paprastai vadinama kompiuteriniu regėjimo tyrimu, įvertina akies ragenos kreivumą, kuris leidžia nustatyti sferinio defekto ir astigmatizmo vertę. Taikant šį metodą taikomas sciaskopijos principas, t. y. tyrimas, kurio metu nustatoma reflekso, einančio iš užpakalinės akies dalies į vyzdį, judėjimo kryptis po šviesos spindulio projekcijos. Kadangi atliekant kompiuterinio regėjimo testą sunku visiškai pašalinti akomodaciją, rezultatas interpretuojamas kaip apytikslis. Norint tiksliai nustatyti refrakcijos paklaidos vertę, reikia atlikti Snelleno diagramos testą.

Autorefraktometrija, paprastai vadinama kompiuteriniu matymu, leidžia įvertinti ragenos kreivumą ir taip nustatyti sferinio defekto ir astigmatizmo vertę. Taikant šį metodą naudojamas scintigrafijos principas, t. y. tyrimas, kuriuo nustatoma reflekso, sklindančio iš akies dugno į akies vyzdį, kryptis dėl šviesos spindulio projekcijos. Kadangi atliekant kompiuterinės regos tyrimą sunku visiškai pašalinti prisitaikymą, rezultatas interpretuojamas kaip apytikris. Tikslią refrakcijos paklaidos vertę reikia nustatyti papildomai ištyrus Sneleno diagramą.

Tonometrija – akispūdžio tyrimas

Slėgio akies obuolyje matavimas yra įprasto akių tyrimo dalis. Didelis kraujospūdis gali rodyti glaukomos ar kitų sunkių ligų išsivystymą. Standartinė procedūra – naudoti išlyginamąjį tonometrą (Goldmanno metodas), kuriuo galima atlikti matavimą (spaudžiant rageną).

http://optikospasaulis.ru/

Kitas dažnai naudojamas slėgio matavimo metodas – intravitalioji tonometrija naudojant Schiøtzo tonometrą. Be to, per prietaiso antgalį spaudžiamas akies obuolys. Šis akių tyrimas atliekamas su nuskausminamaisiais lašais, todėl yra visiškai neskausmingas. Svarbu nespausti akių vokų ir tyrimo metu išlikti ramiems, kitaip rezultatas gali būti klaidingai padidintas. Šiuo metu vis dažniau naudojami ir oro purškimo prietaisai, kuriais galima atlikti nekontaktinę tonometriją. Taikant šį metodą ragena išlyginama suslėgtu oru. Šiuo atveju anestezija nebūtina.

Kur pasitikrinti regėjimą – pas optiką ar oftalmologą?

Pagrindinį akių tyrimą optikos parduotuvėje gali atlikti optikas arba optometristas. Vizito metu regėjimas bus patikrintas automatiniu refraktometru, o akiniai parinkti pagal Snelleno lentelę. Kai kuriais atvejais, priklausomai nuo salono, akispūdis matuojamas ir bekontakčiu metodu. Jei pacientas iš karto užsisako akinius, vizitas paprastai būna nemokamas.

Jei regėjimo sutrikimai, tokie kaip tamsa, blyksniai ar akių skausmas, pasireiškia staiga arba yra nediagnozuoti, oftalmologas turėtų atlikti tyrimą, kad nustatytų nusiskundimų priežastį. Tik gydytojas gali diagnozuoti akių ligas ir atlikti specializuotus akių tyrimus, pvz:

  1. Oftalmoskopija – akies dugno apžiūra okuliaru
  2. Biomikroskopija – akies obuolio apžiūra plyšine lempa
  3. Akies ultragarsas – akiduobės įvertinimas
  4. Regos laukas – reakcijos į šviesos pluoštą įvertinimas

Atliekant specializuotus akių tyrimus, paprastai reikia lašinti akomodaciją slopinančius lašus. Priklausomai nuo tyrimo, gali būti naudojamas trumpo veikimo tropikamidas arba atropinas, kuris yra veiksmingas iki kelių dienų (paprastai jis naudojamas vaikų akių tyrimui). Sustabdyta akomodacija sukelia neryškų matymą ir jautrumą šviesai, todėl einant pas akių gydytoją verta nešiotis akinius nuo saulės. Po tyrimo taip pat geriau nevairuoti.

Kaip dažnai turėčiau tikrintis akis?

Kartą per metus turėtumėte pasitikrinti akis.

Rekomenduojamas dažnumas gali skirtis atsižvelgiant į amžių ir diagnozuotas ligas.

Ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas jaunesniems pacientams: kūdikių išsamus oftalmologinis ištyrimas pirmaisiais gyvenimo mėnesiais yra naudingas siekiant anksti nustatyti galimas akių problemas.

Vyresnio amžiaus žmonėms patariama dažniau tikrintis sveikatą, taip pat savarankiškai atlikti makulos degeneraciją, tikrinti akispūdį ir nustatyti kataraktą.

Rūpinkitės regėjimu!