Kryzys przy granicy polsko-białoruskiej trwa. Codziennie Straż Graniczna odnotowuje kolejne próby jej nielegalnego przekroczenia, a polskie władze powtarzają, że reżim Alaksandra Łukaszenki nadal będzie próbował destabilizować sytuację na granicy Unii Europejskiej. Czy Polsce grozi realny konflikt zbrojny? W najnowszym sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski zapytaliśmy o to Polaków. Wyniki są zaskakujące.
Napięta sytuacja przy granicy z Białorusią nie ustaje. W niedzielę Straż Graniczna poinformowała, że w ciągu ostatniej doby doszło do 208 prób jej nielegalnego przekroczenia. Na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze grupa około 100 look site cudzoziemców chciała siłowo wedrzeć się na terytorium Polski – podały polskie służby.
Znacznie uspokoiła się natomiast atmosfera niedaleko przejścia granicznego po stronie białoruskiej w Bruzgach, gdzie jeszcze kilka dni temu swój obóz mieli migranci. – Łączymy to z jasnym ultimatum, które strona polska postawiła Białorusi – powiedział rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, przypominając o piśmie skierowanym przez komendanta Straży Granicznej gen. dyw. Tomasza Pragę do przewodniczącego Państwowego Komitetu Granicznego Republiki Białorusi.
W liście zażądał on usunięcia migrantów z rejonu przejścia w Kuźnicy do końca tygodnia, ostrzegając, że jeśli tak się nie stanie, Polska zamknie tamtejsze towarowe przejście kolejowe. W ocenie Żaryna ustąpienie Łukaszenki nie oznacza jednak końca kryzysu na granicy. – Polska jest teraz wrogiem numer jeden – tłumaczył rzecznik, dodając, że “cały polityczny atak hybrydowy Białorusi będzie się nadal skupiał na nas”.
Opozycja “zawaliła” sprawę kryzysu na granicy? Tusk broni kolegów
Najnowszy sondaż dla WP. Polacy obawiają się konfliktu zbrojnego?
O sytuację na granicy postanowiliśmy zapytać Polaków. Z najnowszego sondażu zrealizowanego przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski wynika, że 44,5 proc. ankietowanych uważa, iż stopień zagrożenia Polski konfliktem zbrojnym jest “mały”.
Odpowiedź “zdecydowanie małe zagrożenie” wskazało 10,6 proc. badanych. 6,7 proc. respondentów twierdzi, że Polsce nie grozi żaden konflikt zbrojny.
Odsetek osób, które są zdania, że Polska ma się czego obawiać, nie jest jednak wcale mały. 21,2 proc., czyli więcej niż co piąty badany, uważa, że nasz kraj stoi przed “raczej dużym zagrożeniem” konfliktem zbrojnym.